Virksund Sejlklub afholder generalforsamling 1. februar kl. 14

Deprecated: Hook elementor/widgets/widgets_registered is deprecated since version 3.5.0! Use elementor/widgets/register instead. in /customers/d/7/9/virksundsejlklub.dk/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 5758 Deprecated: Funktionen Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type har været forældet siden version 3.5.0! Brug register i stedet. in /customers/d/7/9/virksundsejlklub.dk/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 5383

Jf. Virksund Sejlklubs vedtægter indkaldes til den årlige, ordinære generalforsamling lørdag den 1. februar i Virksund. Mødet indledes kl. 14 og forventes afsluttet senest kl. 17. 

Vi opfordrer alle medlemmer til at møde op og deltage i mødet. Klubben vil være vært for kaffe, sodavand eller øl under mødet. 

Det bemærkes, at medlemmers forslag – jf. vedtægternes §7 – skal være klubbens bestyrelse i hænde senest 1. januar 2020 for at blive behandlet på generalforsamlingen 1. februar 2020. Det bemærkes, at ved årsskiftet er ikke modtaget forslag fra medlemmerne, så dagsorden er som anført nedenfor.

Mødets dagsorden følger vedtægternes § 8. Detaljeret dagsorden for ordinær generalforsamling 2020 findes her.

Sejlklubbens regnskab 2019 findes her.

Bemærk, at bestyrelsen på mødet vil fremlægge forslag til vedtægtsændringer. Bestyrelsen ønsker ændringer foretaget for at opdatere, modernisere og forenkle sejlklubbens vedtægter. Af vedtægtsændringer 2020 i oversigtsform kan man se og sammenligne ændringerne mellem de eksistrende vedtægter og bestyrelsens forslag til nye vedtægter.

Bestyrelsen vil også fremlægge sejlklubbens pejlemærker på mødet. På generalforsamlingen 2019 for et år siden blev dette emne drøftet og bestyrelsen har herefter hen gennem 2019 arbejdet med disse pejlemærker. Selve papiret med pejlemærker 2020 findes her.

Vel mødt

Bestyrelsen for Virksund Sejlklub.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *