Sejlsport er for alle, læs nyhedsbrev april 2022

Deprecated: Hook elementor/widgets/widgets_registered is deprecated since version 3.5.0! Use elementor/widgets/register instead. in /customers/d/7/9/virksundsejlklub.dk/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 5758 Deprecated: Funktionen Elementor\Widgets_Manager::register_widget_type har været forældet siden version 3.5.0! Brug register i stedet. in /customers/d/7/9/virksundsejlklub.dk/httpd.www/wp-includes/functions.php on line 5383

Alle os der sejler ved jo godt, at sejlsport er en af ​​de mest inkluderende sportsgrene. Alle kan være med, uanset om man sejler på tur, træner eller sejler kapsejlads. Virksund Sejlklub stræber selvfølgelig efter at gøre sejlads tilgængelig for alle, uanset alder, køn eller formåen.

Velkomstaften

Interesserede og nye medlemmer kan forvisse sig om, at Virksund Sejlklub netop er for alle. Sammen med lystbådehavnen afholder vi velkomstaften tirsdag den 5. april kl. 19 i Virksund. Det er lige om lidt. Skynd dig og tilmelde dig. Læs mere om, hvordan du tilmelder dig her: https://www.virksundsejlklub.dk/2022/03/14/velkomstaften-tirsdag-den-5-april-2022/

Generalforsamling 2022.

Sejlklubben havde en vellykket generalforsamling 26. februar i Virksund med knap 30 fremmødte. Det er altid godt at få afstemt forventningerne mellem bestyrelse og medlemmer.

Bestyrelsen fik bl.a. tilslutning til at fortsætte med at søge fonde og puljer for at tilvejebringe midler til en J70 sportsbåd i 2023.

Jørgen Christiansen blev hædret for sin uegennyttige og flotte indsats for klubben gennem mange år. Han fik overrakt en hjemmelavet dolk, som Henning Kristensen har lavet.

Du kan læse referatet fra generalforsamlingen her: https://www.virksundsejlklub.dk/virksund-sejlklub-er-din-klub/virksund-sejlklubs-moeder/

Sejleraktiviteter.

Vi starter sejlerskole, pigesejlads og kapsejlads efter planen. Der er allerede fin søgning til alle tre aktiviteter. I kan læse mere om de enkelte aktiviteter på www.virksundsejlklub.dk. Her findes udførlige planer for de enkelte aktiviteter.

Klubbens tre nye stand up paddle boards vil også komme i sving i løbet af sæsonen. Dette vil du kunne læse mere om i den kommende tid.

Det er værd og bemærke, at sejlklubben turudvalg har lagt et flot og ambitiøst program for 2022. Det bliver spændende og se, hvordan tilslutningen bliver til de enkelte arrangementer. Du kan læse om de enkelte aktiviteter her: https://www.virksundsejlklub.dk/2022/03/16/sejlklubbens-turplan-2022/

Vi starter også snart en ny sæson for børn og ungesejlads på Nørresø i Viborg. Søpiraterne, der er de nye sejlere, sejler om mandagen. De mere øvede sejler om torsdagen. Søndag den 1. maj afholdes standerhejsning ved Sejlercentret. 2. maj sejler søpiraterne. Du kan læse mere om dette emne her www.facebook.com/ungesejladsviborg

Klubbåde klargøres af frivillige.

Nyder solen, inden arbejdet skal gå i gang på bådene.Igen i år skal fremhæves, at mere end 15 medlemmer har givet et nap med at klargøre klubbåde. Det går meget nemmere, når mange samles og hjælper. Når snakken om lidt af hvert og verdenssituationen kan iblandes arbejdet, så glider det fremad. Bådene er blevet slebet, poleret og malet. Der mangler ikke så meget mere, før bådene kan søsættes.

Snart ruller saltvandet atter i årerne. Vi er gået på sommertid. Det begynder på alle måder at lysne.

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *