Et godt sted at være

Jeg har i mange år deltaget i de ugentlige klubsejladser – både som gast på en hardcore ”mandebåd” og i de senere år ombord på klubbens ”pigebåd”. Jeg sætter stor pris på den ”ånd” der findes overalt. Det skyldes ikke mindst det store frivillige arbejde som en skare af klubbens medlemmer udfører for hele tiden at have en attraktiv og ”lækker” klub. Mange af de spændende aktiviteter, der sker i klubben, er udsprunget af gode idéer fra medlemmerne.

Om du er ung eller gammel, ny i sejlerlivet eller erfaren søulk, kvinde eller mand – så vil du føle dig tilpas i klubben, der har plads til alle. Der er en familiær stemning med godmodige drillerier og utrolig hjælpsomhed og sammenhold. Sejladsen er omdrejningspunktet for de mange aktiviteter i klubben – men det sociale prioriteres meget højt.

Derfor har jeg været medlem af klubben i mere end 30 år….

Jane Høj

Skriv et svar

Din e-mailadresse vil ikke blive publiceret. Krævede felter er markeret med *